Det må du og det må du ikke! Det SKAL du gøre!
Svært at finde ud af hvad du MÅ og IKKE MÅ i forbindelse med en Facebookkonkurrence?
Der er primært hensynet til Markedsføringsloven OG Facebooks regler for afholdelse af konkurrencer – min fortolkning af disse finder du i et letforståeligt og overskueligt blogindlæg HER!
Du kan også se mit eget eksempel fra casen HER!
YDERLIGERE:
Udover at overholde konkurrencereglerne, skal du ha’ styr på et par andre ting – som f.eks.:
OPHAVSRET BILLEDER / GRAFIK:
Jeg køber/tager selv billeder her: Pixabay.com, 123rf.com og colourbox.com (førstnævnte er gratis, næste er billig – sidstnævnte bruger jeg, når jeg har brug for danske billeder, som ikke findes i den førstnævnte: fastelavn, tarteletter, flæskestege osv).
Jeg laver normalt min konkurrencegrafik i Photoshop Elements, MEN – er mere og mere forfalden til at bruge app’s, fordi det er hurtigt og ukompliceret:
Jeg anbefaler flg.:
Den nye fede app fra Adobe: Spark Post: iOS
Og ikke mindst LUMYER, hvor du kan tilsætte guldglimmer, sne og en masse andre smarte ting (+lave dit indhold om til video, som giver ekstra rækkevidde på Facebook: Android og iOs
Canva.com er også et megafedt program – findes både til computer og som app til iOs.
PERSONDATA:
Du skal naturligvis have styr på folks oplysninger, som er opgivet i forbindelse med en Facebookkonkurrence. Du skal redegøre for at at oplysningerne KUN bliver brugt til f.eks. at kåre en vinder og kontakte denne.
Afholder du konkurrencer i en dertil indrettet applikation, hvor du ”høster” mailadresser til senere emailmarkedsføring, skal du naturligvis følge reglerne for tilmelding til nyhedsbreve.
PRÆMIEAFGIFT:
Sådan er det også i kongeriget Danmark – der skal sørme svares afgifter af præmier (over en bagatelgrænse på kr. 750,-) – det har altså ikke umiddelbart noget med Facebooks regler at gøre, men er et mellemværende mellem dig (virksomheden) og skattefar.
Du skal iøvrigt betale afgift af ALLE konkurrencer – ikke kun Facebookkonkurrencer!
Har du masser af tid og overskud, så læs mere hos SKAT HER!
Selve registreringen/indberetningen foregår ved brug af blanket 29.063, som kan findes på www.virk.dk.
Håber at du kan bruge mine TIPS omkring Facebookkonkurrencer til noget – DEL dem gerne med andre
Kh.
Janne, Facebookfessor siden 2010.
P.P.S.
Har du brug for hjælp, indspark, inspiration til bedre Facebookkonkurrencer, indhold, synlighed, rækkevidde, kreative idéer, så se HER!
** DISCLAIMER ** – det er altid op til dig selv – som erhvervsdrivende – at holde dig opdateret på lovgivningen på området. Dette blogindlæg er blot en vejledning.
Trackbacks/Pingbacks